Krótko o nas
„ALL-MED” Medyczny Instytut Badawczy został założony przez prof. dr hab. Marka Jutela w 2006 roku. Centrum leczenia alergii, astmy i szczepień przeciwalergicznych. Opracowaniem oraz wdrażaniem nowych metod diagnostyki, leczenia alergii i innych chorób uwarunkowanych immunologicznie.
Kontakt
open

Kabiny Ekspozycji Środowiskowej

 Główna / Kabiny Ekspozycji Środowiskowej

Kabiny Ekspozycji Środowiskowej (KEŚ) mają na celu osiągnięcie stabilnej i powtarzalnej ekspozycji na alergen w wysoce wystandaryzowanych parametrach środowiska, tj. temperatury, wilgotności, a przede wszystkim stężenia alergenów w powietrzu. Ilość pyłków roślin lub drobinek kurzu domowego w powietrzu podlega bowiem znacznym wahaniom lokalnym, sezonowym i dobowym. Wpływają na nią warunki środowiskowe, takie jak deszcz, temperatura, wilgotność i wiatr. Podobnie w przypadku alergenów roztoczy kurzu domowego, stężenia alergenu mogą różnić się w różnych domostwach. Użycie kabin ekspozycji środowiskowej (KEŚ) zapewnia wystandaryzowane, walidowane, dobrze zdefiniowane, stabilne i powtarzalne warunki ekspozycji na alergeny w wysoce wystandaryzowanych parametrach środowiska. Metoda ta jest bardzo przydatna w diagnostyce alergii.

Jako najdokładniejsza metoda diagnostyczna jest także niezbędna w ocenie skuteczności odczulania, ponieważ pozwala na oddzielenie efektu immunoterapii od stosowanego leczenia farmakologicznego oraz dostarcza obiektywne wyniki natężenia alergii w skali punktowej, odzwierciedlającej dokładnie nasilenie objawów po ekspozycji na alergen. Kabina Ekspozycji Środowiskowej (KEŚ) w "ALL-MED" Medyczny Instytut Badawczy została wystandaryzowana pod kątem stałych warunków środowiska (temperatura, wilgotność, stężenie CO2), ilości cząstek alergenów w 1 m3 i klinicznie walidowana dla mieszanki alergenowej pyłku traw, a także alergenów roztoczy kurzu domowego Dermatophagoides pteronyssinus. Obecnie są tu wykonywane rutynowe badania kliniczne i badania diagnostyczne z udziałem pacjentów uczulonych na pyłki traw lub roztocze kurzu domowego. Metoda ta została pozytywnie oceniona przez Komisję Bioetyczną przy Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej.